Oyuncular Sendikası, salgın döneminde çalışma şartları ile ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı.


Oyuncular Sendikası, salgın döneminde çalışma şartları ile ilgili olarak yeni bir açıklama yaptı ve oyuncuların uzun çalışma koşullarında, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğu ortamlarda çalıştıklarına dikkat çekti. ‘2. Aşama Aşı Uygulama Grup Sıralaması’ sonrası sinema ve televizyon sektörü çalışanlarının aşılanması konusunda bir planlama yapılmasını, özel tiyatrolarda çalışan oyuncular ile teknik ve idari kadroların da aşı planlamasında gündeme alınmasını talep etti. Oyuncular Sendikasının konu ile ilgili olarak yaptığı detaylı açıklama ise şöyle;


“Ciddi bir halk sağlığı tehdidi oluşturan setler için standartlaşmış Covid-19 tedbirlerinin uygulanmasını ve önleyici bir tedbir olarak sektör çalışanlarının aşılanmasını istemek yanlış değildir” denildi.


Oyuncular Sendikası, son zamanlarda oyuncuların çalışma koşulları, Covid-19 pandemisi ve aşı ile ilgili yaptıkları kişisel açıklamaların, sektör gerçeğinden uzak ve önyargılı bir biçimde bağlamından koparıldığına dikkat çeken bir açıklama yayımladı. “Emir ve talimatlarla bir ücret karşılığı çalışan oyuncuların, başta ‘işçi olmak’ haklarının ihlal edildiğini, sosyal güvenceden ve sağlık hizmetinden yoksun, kelepçe sözleşmelerle anayasal hakları ihlal edilerek çalışan ve en sonunda yaşlılıkta yoksullukla mücadele eden yüzlerce oyuncu olduğunu yıllardır usanmadan her platformda dile getirdik, getiriyoruz” denilen açıklamada, sektör çalışanları, başta sendikalar olmak üzere meslek örgütlerinde örgütlenmeye ve mücadeleye güç vermeye davet edildi.

Güvenceli, sağlıklı ve güvenli işlerde çalışma hakkının, her yerde ve her koşulda evrensel bir işçi hakkı olduğuna vurgu yapan sendika, “Meslektaşlarımızı, kamu otoritelerini, dostlarımızı ve seyircilerimizi, konunun bütüne bakarak, bir meslek grubunun haklı taleplerini küçümseyip yalnızlaştırmak yerine bütünün bir parçası olarak görüp taleplerine sahip çıkmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.
13 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör